Polski serial komediowy “Świat według Kiepskich” wyreżyserował według scenariusza napisanego przez Janusza Sadzę, Aleksandra Sobiszewskiego i Piotra Kalwasa Okił Khamidow. Opowiada o pięcioosobowej rodzinie, która wymyśla różne bezwysiłkowe sposoby zdobycia pieniędzy. Głównymi bohaterami są: Halinka – Marzena Kipiel, Ferdynand – Andrzej Grabowski, Walduś – Bartosz Żukowski, Mariolka – Basia Mularczyk i babka – Krystyna Feldman. Ich sąsiadami są Pażdzioch – Ryszard Kotys i Boczek oraz codziennie odwiedzający kamienicę listonosz Edzio – Bohdan Smoleń.

W jednym z odcinków Ferdek wpada na pomysł nakręcenia śmiesznego wydarzenia oraz wysłania go do programu “Śmiechu warte” z nadzieją na wygranie głównej nagrody – domu. Po wielu długich staraniach stworzenia idealnego filmu głowa rodziny odkrywa przydatność ukrytej kamery. Wszyscy mieszkańcy kamienicy przebierają się za kanibali i u Kiepskich chcą urządzić ucztę z listonosza Edzia. Napędzają mu “stracha”. Następnego dnia, siedząc przed telewizorem z napięciem czekają na werdykt. Prowadzący program – Tadeusz Drozda ogłasza wyniki: główną nagrodę otrzymuje film do złudzenia przypominający pomysł Boczka – “Ukryte grabie”. Prezenter skomentował nagranie rodziny Kiepskich jako nieudolne, nudne i wcale nie śmieszne.

Serial pt. “Świat według Kiepskich” przedstawia perypetie jednej z polskich rodzin, pokazane w dość zabawny sposób. Głównym ich zajęciem w życiu codziennym są idiotyczne próby zarobienia pieniędzy na różnego rodzaju pomysłach wymyślonych przez Ferdynanda, współpracującego również ze swymi sąsiadami panem Boczkiem i Paździochem. Całą dynastię Kiepskich utrzymuje matka Halina – salowa oraz rencistka babka Kiepska. Pasożytem rodziny jest bezrobotny Ferdek, który wszystkie oszczędności wydaje na piwo – MOCNY FULL. Ich położenie społeczne nie jest korzystne. Są nieudacznikami, którym w życiu nigdy nic nie wyszło. Dzieci Haliny i Ferdka, syn Walduś i córka Mariolka są typowymi przykładami upośledzenia umysłowego wśród dorastającej młodzieży (spowodowanego wybuchem elektrowni atomowej w Czarnobylu).

Akcja filmu toczy się w domu, gdzie nie ma żadnych urozmaiceń. Aktorzy grający w serialu mówią własnym językiem, który daleki jest od poprawnej polszczyzny, a ponieważ telewizyjne seriale powinny czegoś uczyć. W tym sit – comie śmieszna jest tylko głupota aktorów, która robi z nich prawdziwych idiotów.

Mówiąc ogólnie o tym filmie, można stwierdzić z całą pewnością, że nie daje on pozytywnych wzorców i nie wskazuje na racjonalny sposób myślenia polskich obywateli.

Przygotowała
Gośka Czempińska

Koncert TATU