Soczewki progresywne wspomagają optymalne widzenie z różnych odległości. Sprawdzają się przede wszystkim w przypadku osób cierpiących na starczowzroczność lub zaburzenia akomodacji oka.
W tym tekście przeczytasz:
Soczewki progresywne – jak działają?
Soczewki multfokalne, inaczej progresywne, pozwalają zachować jakość widzenia z różnych odległości. Stanowią tym samym rozwiązanie dla osób, które musiałyby posiadać aż dwie pary okularów – jedne do pracy przy komputerze lub czytania, inne do patrzenia w dal. Tego typu soczewki posiadają różną dioptrię w poszczególnych częściach. Jednocześnie obraz nie jest rozmyty w peryferyjnych obszarach widzenia, nie tworząc efektu “pływania”.
Kiedy warto wybrać soczewki multifokalne?
Soczewki progresywne polecane są przede wszystkim osobom z prezbiopią, inaczej starczowzrocznością. Charakteryzuje się ona tym, że oko traci zdolność akomodacji, czyli prawidłowego widzenia w różnych odległościach. Prezbiopia diagnozowana jest już u osób po 40. roku życia. Jest to zjawisko związane z fizjologią człowieka – soczewka, wraz z upływem lat, traci bowiem swoją elastyczność. Rezygnując z soczewek progresywnych, należałoby sięgnąć po dwie pary okularów – jedne służyłyby do widzenia przedmiotów z bliska (na przykład podczas czytania czy pracy przy komputerze), drugie z daleka. Tymczasem dzięki soczewkom multifokalnym można ograniczyć się do minimum, zakładając je rano, a zdejmując wieczorem. Tego rodzaju szkła dedykowane są także pacjentom z zaburzeniami akomodacji oka.
Jak dobrać soczewki progresywne?
Wśród rodzajów soczewek dostępnych na polskim rynku nie sposób nie wymienić szkieł progresywnych. Sięgają po nie przede wszystkim osoby po 40. roku życia, jednak coraz częściej wybierają je także młodsi. Aby dobrać odpowiednie Soczewki progresywne należy w pierwszej kolejności przeprowadzić badania okulistyczne. Specjalista nie tylko ocenia wadę wzroku, lecz również ustala, czy nie ma przeciwwskazań go ich noszenia. Soczewki multifokalne nie powinny być stosowane u osób z jaskrą, zaćmą, zezem czy zwyrodnieniem plamki żółtej.
Jak nosić soczewki progresywne?
Soczewki progresywne nosi się podobnie jak tradycyjne – zakładając ranem oraz zdejmując wieczorem. Należy przy tym przestrzegać wszelkich zasad higieny. Warto jednak mieć na uwadze, że do soczewek multifokalnych trzeba się w pewien sposób przyzwyczaić. Pierwszy kontakt z tego typu szkłami może być zaskoczeniem, gdyż obraz będzie lekko zniekształcony. Niektórzy pacjenci uskarżają się nawet na podwójne widzenie w soczewkach progresywnych. Niemniej jednak taki stan mija już po kilku dniach.
Soczewki progresywne – czy warto je wybrać?
Soczewki kontaktowe progresywne stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, które borykają się z prezbiopią lub innymi zaburzeniami akomodacji oka, dając poczucie wygody. Dzięki nim nie trzeba nosić dwóch par okularów ani rezygnować z komfortu wyraźnego widzenia. Należy jednak pamiętać, że doborem odpowiednich szkieł powinien zająć się okulista, który jednocześnie wykluczy ewentualne przeciwwskazania do ich noszenia.
Zdjęcie główne: Obraz autorstwa rawpixel.com na Freepik