Człowiek to brzmi dumnie – słowa te wypowiedziane przed wielu laty, poprawiają nam nastrój, kiedy je słyszymy, czujemy się lepsi – czujemy, że faktycznie jesteśmy najinteligentniejszymi istotami na planecie. Ludzie nie potrafią się oprzeć nieznanemu czasami przynosi to całej ludzkości wiele dobra, lecz nie zawsze.

Każdy człowiek stara się rozwijać swoje horyzonty, naukowcy, codziennie zaskakują nas nowymi osiągnięciami. Rozwinęliśmy wiele dziedzin nauki (fizyka, chemia, matematyka, medycyna), które bezustannie badamy, starając się osiągnąć coś nowego, lepszego. Ludzie nauczyli się walczyć z niektórymi niedogodnościami losu, poznaliśmy budowę własnych organizmów, co pomogło nam zrozumieć wiele chorób i nauczyło nas bronić się przed nimi. To są plusy naszego “inteligentnego” postrzegania świata, teraz należy spojrzeć na nasze człowieczeństwo z innej strony.

Bujnie rozwijająca się nauka przyczyniła się do rozwoju bardziej wyszukanych sposobów na unicestwienie człowieka. Wynalezienie bomby atomowej, broni chemicznej też jest dziełem ludzi, tego samego gatunku, który zachwyca się tym jak piękne jest życie. Przed kilkudziesięcioma latu widząc skutki masowych mordów Zofia Nałkowska pisała “ludzie ludziom zgotowali ten los”.

W tym momencie dojrzeć można było inną naturę człowieka, człowieka, który jest bardziej “dziki” niż wszystkie zwierzęta razem wzięte, ponieważ zwierze kieruje się instynktem, który prowokuje je do zabijania w celu zaspokojenia głodu, natomiast ludzie potrafią zabijać ze względu na różnicę zdań. Taki obraz człowieka przeczy określeniu człowieka jako istoty inteligentnej.

Dzięki nauce stworzyliśmy przemysł, który ma służyć pomocą w codziennym życiu człowieka, pędząc w tym szalonym rozwoju zagubiliśmy się w tym, co jest ważne. Myślimy o pracy staramy się osiągnąć zadowalający status majątkowy, własne mieszkanie, samochód, kiedy już to mamy wydaje nam się, że to za mało i szukamy czegoś nowego – chcemy więcej. Nie widząc tego, że wykorzystujemy naszą planetę nie dbając o nią, z roku na rok produkujemy coraz więcej odpadów, zanieczyszczamy duże ilości powietrza prowadzimy do samozagłady, inteligenta istota tak nie robi.

Warto się nad tym wszystkim zastanowić, przed zrobieniem “czegoś” warto pomyśleć nad tym kilka razy – czy wszystko, co robimy jest na pewno tego warte i czy swoimi czynami nie wyrządzimy krzywdy komuś innemu, wszyscy z dnia na dzień pędzimy do grobu, lecz nie zważamy na to, robimy różne rzeczy nie zawsze dobre, a powinniśmy dany nam czas przeznaczyć na miłość i dobro.

Przygotował
Grzegorz Chyła – grzegorz-chyla@wp.pl

Dlaczego tak trudno jest pamiętać?
Hitler przemawia murami