Niemal każdy człowiek szuka całe swoje dorosłe życie swojej tzw. drugiej połówki. Zdobycie i stworzenie związku na całe życie z drugą osobą bywa trudne. Wiadome jest, że każda osoba ma swoje upodobania, przyzwyczajenia czy nawyki. Z tych powodów będąc w związku należy dbać o relacje z drugą stroną, nie narzucając jej własnych upodobań. Każdy ma swój sposób na utrzymanie związku w odpowiedniej temperaturze. należy pamiętać, że przez cały okres związku należy dbać i zabiegać o kochaną osobę, dzięki czemu partnerzy w związku mogą się czuć jak na początku znajomości.

Marzenia się spełniają

Współczesne czasy pozwalają, aby każdy dowolnie zmieniał partnerów. Jednakże kolejne witryny randkowe, programy czy kolejno ukazujące się poradniki wskazują, że każdy z nas marzy o miłości jedynej w swoim rodzaju, z tym jednym/ą jedynym/ą i dożyć z nim/nią do końca swojego życia. Czyżby paradoks?

Eksperci ofiarują różnego rodzaju porady, które czasem ciężko zrealizować w realnym życiu. Według ekspertów najważniejsze w związku to udany seks. Więcej o tym przeczytasz tutaj. W związku potrzebne jest również ciepło, dowcip, bliskość drugiej osoby. Mogą to być wspólne spacery, zerwane kwiaty polne czy wspólny sposób na spędzanie czasu wolnego.

Z kolei niektórzy eksperci twierdzą, że seks to nie tylko stosunek, ale codzienny dotyk, pieszczota czy tylko pocałunek. Warto rozmawiać z partnerem, wsłuchiwać się w jego przemyślenia, czy po prostu się do niego przytulić. Poza tym należy pamiętać, że niektóre rzeczy w związku robimy osobno, a inne razem. Czasem konieczne jest pójście na kompromis, aby móc spokojnie przetrwać nawet najtrudniejszy okres w związku.

Jak utrzymać związek?

“Przede wszystkim związek to ciągła praca. Nie wolno popaść w rutynę, trzeba ciągle zachwycać siebie nawzajem, doceniać i stymulować do jeszcze większych osiągnięć w życiu.” – mówi ekspertka z portalu twojaintymnosc.pl, Anna Kowalczyk.

Dlatego pielęgnujemy uczucia, pracujemy nad swoim charakterem i staramy się dla drugiej strony i o drugą stronę. Nie zaniedbujemy, nie ignorujemy, lecz rozmawiamy, rozwiązujemy bieżące problemy tak, aby nie mogły się nawarstwić.

Główną radą może być hasło: “traktuj partnera tak, jak sam chciałbyś być traktowany przez niego”. Warto dbać o drugą osobę, być dla niej inspiracją, zaskakiwać ją czułymi gestami. W związku istotne jest dopasowanie, troska o siebie, komunikacja czy bliskość(tak często obecnie zrównana tylko z seksem).

Zmiana na dobre?

Oczywiście należy pamiętać, że wszystkie związki z czasem ulegają pewnej przemianie, w końcu każdy z nas staje się inny, bardziej dojrzały. Z tego powodu warto przeciągać etap początkowego zauroczenia tak długo jak się da. Następnie z wiekiem dostosować do tego stanu wzajemną troskę, bliskość czy poczucie bezpieczeństwa.

Wiadome jest, ze nie zmienimy drugiej osoby, gdyż wiążąc się z nią wiedzieliśmy jaka jest. z tego powodu każdy związek może pójść w dobrą lub złą stronę. Często zdarza się, że nawet idealny związek po latach się rozpadnie i każdy pójdzie w swoją stronę.

Pomoże na unikanie tego…

W związku przede wszystkim należy unikać obwiniania partnera całym złem świata w sytuacji, gdy źle się czujemy, coś nie wyszło, nie udało się. Nie wolno także ignorować partnera życiowego, czyli należy poświęcać mu czas, rozmawiać z nim i przede wszystkim wysłuchiwać co ma do powiedzenia.

W związku nie powinno być również krzyku. Krzyk czy podnoszenie głosu niszczy związek. Związany z tym jest temat pretensji. Dbając o związek nie wolno powtarzać pretensji, które już dawno straciły rację bytu. Poza tym ile razy można przechodzić przez to samo?

Pielęgnujemy w związku to…

Warto postawić przede wszystkim na rozmowę poprzez którą zawsze nastąpi poczucie bliskości zrozumienia u partnera. W związku nie powinno się także robić nic na siłę. Zmuszanie się do czegokolwiek i tak w końcu ujawni i może bardziej skrzywdzić niż po prostu odmienne zdanie.

Poza tym warto w związku się przytulać- buduje to więź między partnerami, wzrasta poczucie intymności i zaufania. Dodatkowo będąc w związku warto znaleźć czas na spędzanie czasu z drugą osobą, dla utrwalenia tej więzi i lepszego poznania się. Poza tym warto postawić na szczerość i prawdę w związku.

Zobacz również nasz tekst: Jak poderwać chłopaka?

Czy Twój związek jest szczęśliwy?
Dostępne dla kobiet formy antykoncepcji