Transakcje bezgotówkowe, z roku na rok, stają się coraz powszechniejsze. Nic więc dziwnego, że młodzi ludzie, coraz częściej nie dostają już kieszonkowego do ręki, a w formie przelewu na konto. Żeby jednak taki przelew otrzymać, nastolatek musi mieć własny rachunek osobisty. Czym powinien cechować się ten najlepszy?

Po co nastolatkowi konto bankowe dla młodych?

Konto dla młodych, które można założyć np. na tej stronie: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/konta/konto-santander-dla-mlodych-13-17-lat, to dla wielu nastolatków jedna z pierwszych okazji do zapoznania się z produktami bankowymi. Jednak, czy młody człowiek powinien mieć w ogóle swoje konto? Tak i to z kilku powodów. Poznaj dwa najważniejsze z nich.

  • Edukacja finansowa

Konto dla młodych to świetne narzędzie do nauki zarządzania finansami. Młody człowiek ma szansę na bieżąco monitorować swoje wydatki, samodzielnie dokonując wpłat i wypłat. W ten sposób może nauczyć się oszczędzania i planowania wydatków.

  • Pierwszy krok w stronę dorosłości

Dzięki kontu dla młodych, nastolatek może poznać podstawowe produkty bankowe, z których w przyszłości będzie korzystać na co dzień. Ponadto często konta dla nastolatków mają usługę, dzięki której mogą oszczędzać pieniądze na wybrany cel. Nastolatek decyduje na co chce odkładać fundusze, może ten cel nawet nazwać (np. rower trekkingowy, kino z Julką) i systematycznie odkładać na niego pieniądze. W ten sposób uczy się samodzielnie zarządzać swoimi finansami, co przyda mu się w dorosłym życiu.

Jakie powinno być konto dla młodych?

Konta dla młodych to produkty, które są tworzone z myślą o najmłodszych klientach banków. Zatem powinny być jak najlepiej dostosowane do ich potrzeb. Jakie cechy powinno mieć konto dla młodych?

  • Brak opłat

Konto dla młodych powinno być bezpłatne. To bardzo ważne dla młodych ludzi, którzy dopiero uczą się zarządzania finansami.

  • Ograniczone uprawnienia

Konta dla młodych są przeznaczone dla osób niepełnoletnich, dlatego powinny posiadać pewne ograniczenia. Chodzi tu np. o limit wypłat czy limit transakcji.

  • Karta debetowa

Dzięki dołączonej do konta karcie, można dokonywać płatności bezgotówkowych i wypłacać pieniądze z bankomatu.

  • Aplikacja mobilna

Za pomocą aplikacji mobilnej, nastolatek ma szybki i łatwy dostęp do swojego konta w banku. Może nie tylko na bieżąco kontrolować swoje wydatki, ale też korzystać z innych możliwości, jakie daje aplikacja, np. wypłacać pieniądze z bankomatu bez użycia karty, doładowywać telefon czy kupować bilety komunikacji miejskiej.

  • Kontrola rodzicielska

Niektóre banki dają możliwość rodzicom sprawowania pieczy nad kontem ich dziecka. Rodzice mogą ustalać limity na koncie, mieć pełen wgląd do transakcji czy otrzymywać powiadomienia o aktywności młodego człowieka na koncie.

  • Możliwość oszczędzania

O możliwości oszczędzania przez nastolatków pisaliśmy już wcześniej. Jest wiele opcji jak młody człowiek może sam odkładać pieniądze. Są to np. indywidualnie ustalane cele lub otwarcie dodatkowego konta oszczędnościowego. Obie opcje są świetne dla nastolatków, którzy chcieliby nauczyć się oszczędzania.

Dobrym rozwiązaniem jest założenie konta bankowego dla młodych w tym samym banku, w którym konto ma jeden z rodziców. W takiej sytuacji, zwykle wszelkie formalności można załatwić online, za pośrednictwem bankowości internetowej. To spore ułatwienie i duża oszczędność czasu.

Artykuł sponsorowany.

Torebki w młodzieżowym stylu - 5 najlepszych modeli
Bateria na cały dzień. Ranking smartfonów z długim czasem pracy na jednym ładowaniu