Informatyka to kierunek przyszłości. Coraz więcej młodych ludzi chce związać swoją pracę właśnie z tą dziedziną. Skąd takie zainteresowanie i czy naprawdę jest to dobry pomysł na przyszłościową karierę? Ostatnie lata pokazały trend antyedukacyjny wśród młodych ludzi. Tuż po zakończeniu szkoły średniej spore grono nie chce kontynuować nauki w instytucjach wyższych. Często młodzi ludzie wierzą, że życie jest najlepszą nauczycielką, a nauka w uniwersytetach nie może im pomóc w wyborze właściwej ścieżki oraz w zdobywaniu potrzebnego doświadczenia. Czy to prawda? Czy rzeczywiście nauka uniwersytecka nic nie daje, zwłaszcza w takich kierunkach, jak informatyka? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Informatyka – kierunek przyszłości

Jak pokazują dane z GUS, w zeszłym roku informatyka była najczęściej wybieranym kierunkiem studiów wśród absolwentów szkół średnich. Na kolejnych miejscach znalazły się zarządzanie oraz psychologia.

Co sprawia, że tak wiele młodych ludzi chce zostać informatykami? W wielu przypadkach wiąże się to z indywidualnymi zainteresowaniami, rozwijanymi przez kolejne lata. Dostęp do technologii jest obecnie naprawdę duży. Korzystamy z niej w zasadzie od najmłodszych lat, wdrażając się powoli w świat techniki.

Drugim elementem, który przemawia do młodych osób jest kwestia stabilności rynku pracy dla informatyków. Zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży ciągle rośnie. Wzrost wykorzystania nowych technologii w różnych dziedzinach gospodarczych (jak przemysł, logistyka, transport) również przyczynia się do tego, że bez wykształconych programistów trudno wręcz wyobrazić sobie działa w wielu zakładach. Już teraz z roku na rok popyt na informatyków rośnie, a trend ten najpewniej utrzyma się jeszcze przez dłuższy czas.

Magnesem przyciągającym do informatyki są także zarobki. Średni poziom wynagrodzenia dla młodych ludzi, mających wykształcenie w tym kierunku jest wyższy niż w innych zawodach. A to pozwala młodym ludziom spokojnie wchodzić w życie, bez obaw o przyszłość.

Studia informatyczne – nauka na uniwersytecie

Zdobywanie wiedzy z informatyki może odbywać się na wiele sposobów. Najpopularniejszych wciąż pozostaje wybór właściwego kierunku studiów na uczelni wyższej.

Co takiego zyskuje się studiując informatykę? Podstawową zaletą jest kompleksowość programów nauczania. Zostały one skonstruowane tak, żeby dostarczyć jak najszerszą wiedzę. Osoby uczące się mogą dowiedzieć się sporo o różnych dziedzinach związanych z programowaniem, z praktycznym wykorzystaniem informatyki w życiu. To poszerza horyzonty oraz daje zdecydowanie lepszy ogląd sytuacji. Łatwiej zatem podjąć decyzję, co tak naprawdę nas interesuje i w którym kierunku chcemy podążać.

Oprócz tego studia kierunkowe to szansa na poznanie środowiska i ludzi z branży. Studenci bywają zapraszani na szereg konferencji naukowych, mają codzienny kontakt z profesorami i specjalistami z tej dziedziny. A to otwiera wiele ścieżek rozwoju.

Wiele specjalistycznych firm współpracuje zresztą z uczelniami wyższymi, szukając kandydatów na nowych pracowników jeszcze wśród studentów, którzy są w trakcie nauki. Okazuje się zatem, że dobrze płatną i ciekawą pracę w zawodzie można znaleźć zanim uzyska się dyplom.

Czy studiowanie na uczelni wyższej ma wady? Niestety tak – jak wszystko w życiu. Podstawową jest ogrom czasu, który trzeba na nie poświęcić oraz często brak dostępu do najnowszych technologii. To ostatnie jednak dość mocno się zmienia, gdyż uczelnie starają się iść w kierunku innowacyjności. Wszystko zależy oczywiście również od tego, jaką szkołę wybierzemy.

Same studia oczywiście nie dają praktycznej wiedzy i doświadczenia. Trzeba je zdobywać samodzielnie, poprzez rozmaite staże i praktyki w rozmaitych zakładach pracy.

Kursy programowania – przyspieszona ścieżka rozwoju

Wiele osób szuka szybszej drogi na pozyskanie konkretnej i praktycznej wiedzy. Dlatego w ostatni czasie pojawiło się sporo kursów programowania – w wersji standardowej oraz online.

Podczas takich zajęć kursanci uzyskują podstawową wiedzę z zakresu programowania, która bywa przydatna w późniejszej pracy.

Są to zajęcia niezmiernie przydatne. Jeśli komuś zależy wyłącznie na zdobyciu umiejętności z konkretnego tematu, ma szansę zwiększyć swoje kompetencje na takich zajęciach. Warto jednak pamiętać, że jest to wiedza wyrywkowa i fragmentaryczna. Nie oznacza to jednak, że nie przyda się podczas wykonywania codziennych obowiązków w pracy. Dlatego też z tej metody korzystają osoby pragnące się przekwalifikować lub uzyskać dodatkowe kompetencje.

Informatyka – sposób na ciekawą karierę

Informatyka to kierunek przyszłości. Młodzi ludzie zwracają się w stronę konkretu i praktycznych umiejętności, które pozwolą im znaleźć dobrze płatną pracę. Takie szanse daje im właśnie zainteresowanie informatyką.

Można ją studiować na uczelni, na kursach lub ucząc się języka programowania w domowym zaciszu. Które rozwiązanie jest najlepsze? Każdy musi znaleźć ścieżkę dopasowaną do swoich potrzeb oraz planów na przyszłość.

***

Zastanawiasz się nad studiowaniem informatyki? Wejdź na stronę https://horyzont.eu/ i dowiedz się więcej na ten temat.

Bezpieczne hasło w sieci - co musisz wiedzieć?
Angielski na własnych zasadach