Aplikacje webowe, strony internetowe czy profesjonalne oprogramowanie komputerowe to skomplikowane i zaawansowane technologicznie projekty, na które składa się praca wielu osób i mnóstwo linijek kodu. Nie dziwi zatem fakt, że w niektórych może pojawić się błąd, a ten z kolei może – choć wcale nie musi – zupełnie uniemożliwiać realizację wybranych działań przez oprogramowanie w formie docelowej. Za dokładną analizę kodu oraz wyłapanie błędów odpowiada tester oprogramowania – osoba odpowiedzialna za precyzyjne testowanie aplikacji oraz jej poszczególnych części składowych.

Kim jest tester oprogramowania?

Tester oprogramowania, czyli tak naprawdę tester manualny, przeprowadza samodzielnie dokładną analizę działania gotowego modułu lub całego programu przed jego oddaniem do użytkowania. Powinien dokładnie sprawdzić funkcjonalność wszystkich elementów składowych, a także przetwarzać żądania, które docelowi użytkownicy mogą przeprowadzać rzadko lub wcale – wszystko po to, aby wykryć wszelkie błędy przed zamknięciem projektu. W razie wykrycia błędu tester manualny powinien przekazać warunki jego wywołania lub rezultat, a także wszystkie dodatkowe informacje, które mogą na kolejnych etapach wdać się we znaki programistom lub odbiorcom.

Tester jednak robi znacznie więcej – może także ocenić zagadnienie bezpieczeństwa, przeprowadzając kontrolowane ataki hakerskie na gotowy produkt, a także w razie możliwości sprawdzić płynność działania czy wydajność całej aplikacji. Tester ma zatem ostateczny i definitywny wpływ na rezultat pracy wszystkich programistów, gdyż to on, wraz z innymi testerami, może dać projektowi „zielone światło”. 

Tester oprogramowania – jakie zalety ma ten zawód?

Tester oprogramowania to programista z wiedzą skonkretyzowaną raczej w celu wyłapywania błędów, nie do pisania kodu, przez co podstawową korzyścią tego zawodu jest jego nietuzinkowość. Programowanie wymaga oczywiście bardzo dużej wiedzy i podobnie dużego doświadczenia, lecz testowanie oprogramowania dodaje do tej mieszanki również umiejętność tworzenia zupełnie nieszablonowych scenariuszy – również takich, które w ostatecznym użytkowaniu pojawiają się bardzo rzadko.

Ponadto tester manualny to nie wszystko – możesz zająć się także testowaniem automatycznym, które polega na napisaniu programu zajmującego się testowaniem samodzielnym, czyli w zasadzie bez udziału operatora. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość jednoczesnej i błyskawicznej oceny wielu projektów, a wadą – potrzeba napisania dość skomplikowanej aplikacji służącej w celu zautomatyzowania tego procesu.

Czy warto wybrać się na kurs na testera oprogramowania?

Testerzy oprogramowania to osoby równie istotne na rynku, co programiści C++ czy Python, dlatego mają przed sobą w zasadzie świetlaną przyszłość. Pomagają w tym oczywiście rosnące wynagrodzenia, które mogą wynosić – w przypadku testera manualnego – od 5 000 zł brutto za stanowisko junior, niespełna 7 000,00 zł brutto w przypadku testera mid oraz około 10 000,00 zł brutto za stanowisko seniora. Osoby przeprowadzające testy automatycznie mogą liczyć na nieco większe wynagrodzenie, gdyż średnia na rynku wynosi w ich przypadku około 9 000,00 zł brutto, podczas gdy testera manualnego – około 7 000,00 zł brutto.

Kurs na testera oprogramowania to możliwość uzyskania wiedzy na temat tego stanowiska w błyskawiczny i bezpieczny sposób w pełni zgodny z aktualną wiedzą. Polega na przyspieszonej nauce rozciągniętej na okres około 2 tygodni, w ramach której można poznać w zasadzie wszystkie tajniki tego zawodu – od podstaw do zaawansowanych kwestii. Warto wybrać miejsce, w którym można poznać metodologię oraz wszystkie narzędzia istotne w testach, narzędzia przeznaczone do weryfikacji, a także przejść – zakładamy, że z pozytywnym skutkiem – egzamin ISTQB.

Kurs testera oprogramowania jest jednym z najbardziej przyszłościowych, gdyż daje stosunkowo szybkie rezultaty przy wysokim zaangażowaniu uczestnika. Zachęcamy do podejścia do kwestii nauki w sposób jak najbardziej profesjonalny – w końcu liczy się jak największa wiedza, a jej uzyskanie jest możliwe wyłącznie przy obopólnym zaangażowaniu – uczestnika oraz mentora.

Dlaczego tester manualny to przyszłościowa specjalizacja?

Kurs na testera oprogramowania otwiera przed każdym początkującym testerem mnóstwo ciekawych dróg do dalszego rozwoju, a sama praca – ze względu na dużą zmienność – daje każdemu wiele radości i spełnienia. Wynika to wprost z naszej natury – lubimy, gdy nasze czyny mają wpływ na ostateczny rezultat projektu, a nie sytuację, w której nasz wkład w niego był w zasadzie pomijalny.

Łącząc to z faktem, że manualny tester oprogramowania może liczyć na stosunkowo dobre wynagrodzenie, to otrzymujemy atrakcyjne stanowisko na rynku pracy, ambitne i kreatywne. Kluczem do sukcesu jest jednak uzyskanie odpowiednio dużej wiedzy i jest to możliwe wyłącznie w przypadku przyspieszonych kursów, w ramach których można stać się testerem na miarę największych wymagań współczesnych pracodawców w krótkim czasie.

Czym jest lista obecności w pracy i jakie elementy musi zawierać?
Jak wygląda zatrudnienie w agencji pracy? Kto jest naszym pracodawcą? Wyjaśniamy!